Alexandr Vondra

Aktualizováno 22. 10. 2012 16:19
Alexandr Vondra je exministrem obrany ve vládě Petra Nečase, bývalým senátorem a bývalým místopředsedou ODS.
Alexandr Vondra.
Alexandr Vondra. | Foto: Ludvík Hradilek

Alexandr Vondra je český politik, člen ODS, bývalý disisent a signatář Charty 77. V roce 2006 působil krátce jako ministr zahraničí ve vládě Mirka Topolánka, poté se stal místopředsedou vlády pro evropské záležitosti. V letech 2010 až 2012 byl ministrem obrany v Nečasově kabinetu.

Na konci roku 2012 se rozhodl rezignovat z důvodu ztráty voličské podpory, která se projevila v senátních volbách. V prvním kole voleb, které se konalo 12. a 13. října, získal 17.48 % hlasů (3. místo).

V prvních měsících na ministerstvu obrany byly hlavní Vondrovou agendou armádní zakázky na nákup zbraní. Souběžně s jeho oznámením, že chystá audit zakázek z posledních let, oznámilo ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem, že kontroluje éru českého předsednictví EU, za něž odpovídal právě Vondra.

Výsledek této kontroly se stal příčinou pozdějších Vondrových potíží.

Kauza ProMoPro

Alexandr Vondra čelí podezření, že jeho tým nechal proplatit předražené faktury za ozvučení a tlumočení summitu v době, kdy Česko předsedalo Evropské unii. Na jeho obranu v této kauze se postavil tehdejší (i současný) ministr zahraničí Schwarzenberg, stejně jako Úřad vlády.

Zakázku za půl miliardy získala bez výběrového řízení firma PromoPro, ta si však najala subdodavatele a část peněz skončila ze zatím neobjasněných důvodů na zahraničních účtech.

Ministerstvo financí kvůli kauze podalo trestní oznámení, v němž píše, že zakázka pro firmu PromoPro byla nadhodnocená a společnosti, které se na ní podílely, získaly část peněz neoprávněně.

V Rakousku kvůli tomu bylo pro podezření z praní špinavých peněz zablokováno 150 milionů na účtu jedné ze subdodavatelských firem. Tato firma má anonymní majetkovou strukturu, není tedy jasné, kdo za ní stojí, ani komu bylo oněch 150 milionů určeno.

Audit obchodů se zbraněmi

Alexandr Vondra po svém nástupu na ministerstvo obrany oznámil, že udělá audit zakázek, které se v minulých letech staly synonymem pro korupci a obří plýtvání veřejnými prostředky. Audit vznikl a ukázalo se v něm, jaké se obchody uzavíraly v éře posledních dvou Vondrových předchůdců (Vlasta Parkanová a Martin Barták) s pomocí prostředníků.

Například Omnipol, za nímž roky stojí přítel ministra financí Miroslava kalouska Richard Háva, takto s armádou uzavřel obchody za deset miliard korun.

Letos v únoru pak Vondra dokončil novelu zákona o obchodování se zbrojním materiálem, která má státu ušetřit miliardy korun. A současně vyšachovat z lukrativních obchodů prostředníky jako například už zmíněný Omnipol. Novela má totiž po patnácti letech umožnit státu, aby vojenskou techniku nakupoval přímo od výrobců. Role prostředníků tak má zaniknout.

Kromě zbrojařské lobby se proti zákonu postavil právě Kalousek. Argumentoval tím, že nákupy bez prostředníka státní pokladnu rozhodně neposílí. "Nikdo ze mne nemůže dělat pitomce, že to přinese efekt," opakuje Kalousek. Stát si podle něj totiž nedokáže na mezinárodních zbrojních společnostech vyjednat výhodné podmínky.

Alexandr Vondra - politik a disident

Alexandr Vondra byl na 21. kongresu ODS zvolen místopředsedou strany. Patřil ke skupině lidí, kterou si do vedení strany přál nově zvolený předseda Petr Nečas. Ačkoli je některými lidmi v ODS vnímán jako "havlovec", získal v tajné volbě vůbec nejvíc hlasů ze všech kandidátů na místopředsedy. V roce 2012 již do vedení nekandidoval.

Vondra byl v letech 2006 až 2012 senátorem ODS za Litoměřicko a Slánsko. Ve volbách, které se konaly na podzim roku 2012, post neobhájil.

Do ODS vstoupil v prosinci 2006, do té doby byl nestraníkem.

Od září 2006 do ledna 2007 byl ministrem zahraničí v první vládě Mirka Topolánka. Až do května 2009 poté působil v druhé Topolánkově vládě jako vicepremiér pro evropské záležitosti. Právě do doby českého předsednictví EU se datuje kauza ProMoPro, které na podezřelých zakázkách vyplatil stát přes půl miliardy korun a za něž by měl Vondra nést zodpovědnost. Právě kvůli této kauze proběhla koaliční jednání o možnosti Vondrova odvolání.

Na počátku 90. let patřil Alexandr Vondra k nejbližším spolupracovníkům prezidenta Václava Havla, když pracoval jako jeho zahraničně politický poradce. V letech 1992 - 1997 působil na ministerstvu zahraničí jako náměstek. Z titulu této funkce vyjednával například česko-německou deklaraci či se podílel na jednání o vstupu Česka do Severoatlantické aliance.

Následující čtyři roky pobýval ve Spojených státech jako velvyslanec České republiky ve Washingtonu. Po návratu z diplomatické mise v USA připravoval pražský summit NATO.

Alexandr Vondra patřil v druhé polovině 80. let k předním představitelům protikomunistické opozice - patří k autorům petice Několik vět. V roce 1987 podepsal Chartu 77, o dva roky později se stal jejím mluvčím. Byl také jedním ze spoluzakladatelů Občanského fóra. Za svou činnost byl vězněn na Ruzyni a na Pankráci.

Alexandr Vondra se narodil 17. srpna 1961 v Praze, je absolventem oboru geografie na Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Je ženatý a má tři děti.

 

Právě se děje

Další zprávy