Alkohol za volantem

Aktualizováno 9. 3. 2020 19:00
Kde je alkohol za volantem zcela zakázaný a které evropské země tolerují nějaké množství promile?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Alkohol za volantem je v jedenácti evropských zemích zakázán, konkrétně v Albánii, Bělorusku, České republice, Estonsku, Chorvatsku, Maďarsku, Moldávii, Rumunsku, Rusku, na Slovensku a na Ukrajině. V dalších zemích je určitá míra alkoholu v krvi povolena.

Podrobná grafika a tabulkový přehled, v kterých zemích můžete usednout za volant či skočit na kolo i po skleničce alkoholu

Povolené hranice alkoholu

Nejčastější je hranice 0,5 promile, která platí v Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, Dánsku, Finsku, Francii, Holandsku, Islandu, Itálii, Lotyšsku, Makedonii, Maltě, Monaku, Německu, Portugalsku, Rakousku, San Marinu, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Švýcarsku a Turecku. Nižší hranice je v Norsku, Polsku, Švédsku (vše 0,2 promile) a Litvě (0,4 promile), vyšší naopak v Irsku, Lichtenštejnsku, Lucembursku a Velké Británii (0,8 promile) a na Kypru (0,9 promile).

Pokuty

Pokud některou z hranic v dané zemi překročí, čekají na řidiče různě odstupňované pokuty, zpravidla jsou poměrně vysoké. Zřejmě nejtvrdší jsou předpisy ve Skandinávii, kde ve třech zemích - Norsku, Finsku a Švédsku - hrozí odebrání řidičského průkazu (ve Finsku až na pět let), ve Švédsku i Finsku dokonce vězení. Přísné jsou předpisy i ve Francii, Švýcarsku a Rakousku, ve Velké Británii i v Belgii.

V dalších zemích se předpisy liší nejen výší peněžité pokuty, ale i použitím dalších sankcí, zejména zákazu řízení. Ten platí například v Dánsku (až jeden rok), ve Francii (až tři roky), v řádu jednotek měsíců pak v Řecku, Německu nebo Rakousku, kromě výše zmíněných skandinávských zemí pak odebrání řidičského oprávnění hrozí i v Belgii.

Při hrubém porušení zákona hrozí v některých zemích - ve Švédsku, na Islandu, nově pak v Polsku - i doživotní zákaz řízení motorových vozidel. I soud na Slovensku už vynesl tento rozsudek.

Sazebník peněžitých pokut je v každé zemi různý.

Situace v Česku

V Česku došlo v nedávné době k podstatné změně, která vyjmula požití alkoholu do hranice 0,3 promile ze systému bodových trestů, nadále však za jakoukoliv míru alkoholu v krvi při jízdě hrozí trest 2500 až 20 tisíc korun, při překročení hranice i 0,3 promile alkoholu pak odebrání sedmi bodů.

Poslanci odmítli v roce 2019 návrh, aby cyklisté na silnicích třetí třídy a na cyklostezkách směli mít v krvi půl promile alkoholu, nadále tedy pro kolaře platí nulová tolerance.

 

Právě se děje

Další zprávy