Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství 2017

Aktualizováno 1. 3. 2017 0:00
Pojem "mateřská dovolená" znamená omluvené volno v zaměstnání, výraz "peněžitá pomoc v mateřství" označuje finanční náhradu z nemocenského pojištění.
Foto: Jan Langer

Zaměstnankyni (matce) náleží v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě mateřská dovolená po dobu 28 týdnů (u dvou a více současně narozených dětí po dobu 37 týdnů). Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

O poskytnutí mateřské dovolené nemusí zaměstnankyně zvlášť žádat. Stačí, aby zaměstnavateli oznámila nástup na mateřskou dovolenou na předepsaném tiskopise podepsaném příslušným lékařem.

Doba, kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou, je považována za důležitou osobní překážku v práci, pro kterou je omluvena. Po tuto dobu jí sice nepřísluší náhrada mzdy nebo platu, má však nárok na dávky nemocenského pojištění (peněžitou pomoc v mateřství).

Vrátí-li se zaměstnankyně do práce po skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen zařadit ji na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že tato práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí je zaměstnavatel zařadit podle pracovní smlouvy.

Po mateřské dovolené ještě vzniká nárok na rodičovskou dovolenou, a to až do dosažení tří let věku dítěte.

Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou hrazenou z nemocenského pojištění. Základní podmínkou pro její přiznání tedy je, že rodič dítěte platil před porodem nemocenské pojištění (za zaměstnance jej povinně platí zaměstnavatelé).

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí matce po dobu 28 týdnů (u dvou nebo více současně narozených dětí 37 týdnů), a to počínaje šestým až osmým týdnem před očekávaným dnem porodu.

Peněžitou pomoc v mateřství může místo matky čerpat otec dítěte, a to až po dobu 22 dnů (u více současně narozených dětí 31 týdnů). Dávku může čerpat až od 7. týdne ode dne po porodu na základě písemné dohody s matkou. Zákon připouští také opakované střídání.

Výše peněžité pomoci v mateřství je přímo úměrná předchozímu výdělku, ten je však redukován a omezena je také maximální výše dávky.

Po peněžité pomoci v mateřství pak rodičům přísluší sociální dávka zvaná rodičovský příspěvek, a to zhruba do dvou až čtyř let věku dítěte.

Matky, které neměly nemocenské pojištění (tedy zejména nezaměstnané ženy) a nezískaly tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství, dostávají rovnou rodičovský příspěvek, ale až ode dne porodu, nikoliv už šest až osm týdnů předem.

Oproti předchozímu se pravidla mateřské dovolené ani peněžité podpory v mateřství v roce 2017 nemění.

Kalkulačka pro výpočet peněžité pomoci v mateřství

 

Právě se děje

Další zprávy