Ošetřování člena rodiny 2020 a ošetřovné

Aktualizováno 11. 3. 2020 9:00
Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění. Základní podmínkou pro její přiznání tedy je, že ošetřující osoba si platila nemocenské pojištění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění. Základní podmínkou pro její přiznání tedy je, že ošetřující osoba si platila nemocenské pojištění (za zaměstnance jej povinně platí zaměstnavatelé). Pozor, OSVČ, která se dobrovolně přihlásila k nemocenskému pojištění, nárok na ošetřovné nevzniká.

Nárok na ošetřovné v roce 2020 má zaměstnanec, pokud nemůže pracovat kvůli tomu, že ošetřuje nemocného člena domácnosti (při splnění podmínek stanovených zákonem).

Nárok má také v případě, že musí pečovat o zdravé dítě mladší deseti let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu epidemie, havárie či jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.

Ošetřovné je vypláceno od prvního dne ošetřování, maximálně však po dobu devíti kalendářních dní, pouze u osamělých zaměstnanců (samoživitelů) se maximum prodlužuje na 16 kalendářních dní.

Kalkulačka ošetřovného: kolik dostanete peněz, když zůstanete s dítětem doma

Rodiče či jiné oprávněné osoby se přitom mohou v ošetřování vystřídat, ale pouze jednou. Maximální doba poskytování ošetřovného se však tímto vystřídáním neprodlužuje.

Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ je průměrný denní příjem zpravidla za posledních dvanáct kalendářních měsíců.

Příslušný tiskopis vystavuje ošetřující lékař osoby, která onemocněla, případně školní zařízení (při jeho uzavření) nebo orgán ochrany veřejného zdraví, tedy zpravidla hygienická stanice (při nařízené karanténě). Ošetřující osoba má tiskopis neprodleně předat svému zaměstnavateli.

Dlouhodobé ošetřovné

Od června 2018 lze žádat o tzv. dlouhodobé ošetřovné. Dlouhodobé ošetřovné další z dávek českého systému nemocenského pojištění (vedle nemocenského, ošetřovného, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství) a je určeno lidem, kteří se musí postarat o své blízké s vážnou nemocí či po těžkém úrazu. 

Hlavním cílem dlouhodobého ošetřovného je poskytnout přiměřenou náhradu za ztrátu příjmu, aniž by člověk přišel o práci nebo si musel vyčerpat dovolenou. Návrh ministryně Marksové reagoval mimo jiné na stárnutí populace.

Dlouhodobé ošetřovné jde čerpat až 90 dní. Další nárok případně vznikne po uplynutí dvanácti měsíců od skončení předchozí dlouhodobé péče. Výše dávky se počítá stejně jako v případě krátkého ošetřovného - viz výše.

Zaměstnavatel nesmí dát pečující osobě po dobu ošetřování výpověď. Po skončení ošetřování musí zaměstnance zařadit na jeho původní práci a pracoviště.

Podmínkou nároku na tuto dávku je opět účast na nemocenském pojištění. Současně také musí být u ošetřované osoby splněna podmínka hospitalizace, která trvala minimálně sedm po sobě jdoucích kalendářních dnů (počítá se i první a poslední den hospitalizace), a potřeby celodenní péče v domácím prostředí alespoň po dobu 30 dnů následujících po propuštění z nemocnice, např. po operaci, po transplantaci, po vážném úrazu. Pacientovi, tedy ošetřované osobě, musí být vydáno rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče, a to ošetřujícím lékařem zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči.

Podrobnosti o ošetřovném na stránkách České správy sociálního zabezpečení

 

Právě se děje

Další zprávy