Porodné v roce 2012 a změny

Aktualizováno 8. 1. 2012 12:47
Od ledna 2011 mají na porodné nárok jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Na porodné mají od ledna 2011 nárok jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima.

Tuto sociální dávku dostanou jen na první dítě, nikoliv už na další v pořadí.

Samotná dávka zůstává na 13 tisících, při dvojčatech (či více současně narozených dětech) činí 19 500 korun.

Od roku 2012 ani 2013 nedošlo k žádným výraznějším změnám pravidel. Díky zvýšení částky životního minima, důležité pro výpočet, dosáhne na porodné o trochu více rodin než dříve - zvýší se příslušný limit.

Matka a otec žijící ve společné domácnosti (bez dalších osob kromě narozeného dítěte) dostanou porodné jen tehdy, jestliže jejich měsíční čistý příjem nepřesáhl 18 504 korun (v předchozím roce to bylo 16 992 korun).

U matky-samoživitelky činí hranice čistého příjmu 11 712 měsíčně, v předchozím roce to bylo 10 752 korun.

Škrty v porodném schválila vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Cílem je snížit schodek státního rozpočtu, tedy přibrzdit rostoucí zadlužování obyvatel České republiky.

Od roku 2013 mělo porodné - alespoň podle plánů vládní TOP 09 - jako samostatná dávka zcela skončit. Tento návrh ale nakonec neprošel.

Jak si spočítat, zda máte nárok v roce 2012 a 2013?

Nejdříve si vypočtete životní minimum své rodiny, nejlépe pomocí kalkulačky na webu ministerstva. Jako "nezaopatřené dítě do šesti let věku" se počítá i právě narozené miminko. Pozor, také samoživitelé se už počítají jako "vícečetná domácnost" (rodič žijící s miminkem), nevyplňují už tedy horní položku pro "jednotlivce".

Takto vypočtené minimum pak vynásobte číslem 2,4. Získáte limit, který je rozhodující pro vaši rodinu.

Pak si spočítejte měsíční čistý příjem vaší rodiny (rodičů dítěte ve společné domácnosti, případně jen samoživitele). Ten se počítá jako průměr z předchozího kalendářního čtvrtletí.

Do limitu příjmů se přitom počítají nejen výdělky ze zaměstnání nebo podnikání (čisté, tj. po zaplacení daní a pojistného), ale také sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti či třeba důchody.

Jestliže jsou čisté příjmy (z předchozího kalendářního čtvrtletí) nižší než 2,4násobek životního minima vaší rodiny, máte na porodné nárok i po škrtech.

Pozor však na druhou podmínku: I když se vejdete do limitu příjmů, dostanete porodné jen na první narozené dítě (počítá se podle ženy, nikoliv podle otce). Do počtu dětí se přitom počítají i potomci narození do 31. prosince 2010, tedy ještě před účinností škrtů.

O trochu lépe jsou na tom - z pohledu porodného - rodiče, kterým se napoprvé narodí více dětí současně.

Jednak se jim zvyšuje hranice životního minima rodiny o každé z takto narozených dětí. Vyšší je i samotná částka porodného. Zatímco běžně činí 13 tisíc, pro dvojčata se zvyšuje na (celkem) 19 500 korun. Na rozdíl od životního minima už ale s každým dalším dítětem neroste - i rodiče čtyřčat tedy na porodném dostanou 19 500 korun, ne více.

 

Právě se děje

Další zprávy