Valorizace důchodů, mimořádný příspěvek 2016

Aktualizováno 30. 12. 2015 0:00
Důchody se od ledna 2016 zvyšují jen o 40 korun, vláda proto prosadila mimořádný příspěvek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

V průměru jen o 40 korun měsíčně se od ledna 2016 zvýší důchody v Česku. Valorizace podle zákonem stanovených pravidel probíhá automaticky vždy na začátku roku a odpovídá růstu cen (inflaci) a třetině růstu reálných mezd. Inflace ale byla v roce 2015 velmi nízká, proto i důchody porostou jen minimálně - přestože ekonomika výrazně roste.

Jako kompenzaci proto vláda prosadila mimořádný příspěvek ve výši 1200 korun, který důchodci dostanou k únorové penzi. Tento krok vzácně podpořili i poslanci opoziční ODS a TOP 09. Státní pokladnu to vyjde na 3,5 miliardy korun.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce narovnat, co způsobila vláda vedená Petrem Nečasem, když v letech 2013 a 2014 omezila zvyšování důchodů jen na třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd (původně bylo ve hře dokonce úplné zmrazení růstu důchodů na tři roky). Důchodcům tehdy klesla životní úroveň.

Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo valorizovat od roku 2016 více, než nařizuje zákon. Od ledna si měli důchodci podle tohoto plánu přilepšit v průměru o 205 korun. Stejně rostly důchody - díky mimořádné valorizaci - i od začátku roku 2015. Pro opakování mimořádné valorizace ale hlasovali jen ministři ČSSD, výrazně proti byl hlavně ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Koalice se pak shodla na jednorázovém příspěvku 600 korun, který by důchodci dostali ještě před Vánocemi. Pravicová opozice ale zablokovala zrychlené schválení předlohy, takže prosincový termín padl. Koalice potom přišla s návrhem na příspěvek 900 korun v únoru. Marksová nakonec prosadila 1200 korun, což původně navrhli komunističtí poslanci.

Schválený jednorázový příspěvek znamená, že důchody se zvýší pouze v jediném měsíci (únor) a pak opět klesnou na standardní úroveň. Pokud by místo toho prošla mimořádná valorizace, zvýšily by se důchody "od teď do budoucna" - tedy pro všechny následující měsíce.

ČSSD chce prosadit, aby vláda opět získala možnost valorizovat důchody podle vlastního uvážení i jinak, než to určuje zákon. Příště by tak pro změny na jednotlivé roky nebylo nutné získat podporu v parlamentu, tak jako před rokem u mimořádné valorizace nebo nyní u jednorázového příspěvku.

Průměrný starobní důchod v polovině roku 2015 dosahoval 11 316 korun. V penzi stráví Češi v průměru 23,6 roku, zatímco v roce 1990 to bylo jen 16 let.

 

Právě se děje

Další zprávy