Havarijní pojištění

4. 1. 2012 18:54
Jak sjednat havarijní pojištění a na co dát pozor při uzavírání smlouvy s pojišťovnou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Havarijní pojištění je nepovinné smluvní pojištění vozidel pro motorové i nemotorová vozidla pro předpokládaná rizika. Slouží ke krytí škod na vlastním automobilu při dopravní nehodě, pokud je jeho majitel viníkem nehody. V případě zavinění druhou osobou je škoda hrazena z povinného ručení viníka.

Na co se vztahuje

Základní havarijní pojištění zahrnuje pojištění pro případ havárie, vandalismu, neoprávněného užívání, živelní události, požáru a výbuchu, doplňková pojištění se vztahují na odcizení vozidla, jeho částí a pojištěné výbavy, pojištění skel, pojištění pro případ úrazu, pojištění náhradního vozidla, pojištění zavazadel, pojištění právní ochrany a asistenční služby pro případ poruchy. Havarijní pojištění se obvykle nevztahuje na vozidla starší 11 let, přesahující hmotnost 3,5 tuny, vozidla se zahraniční SPZ, vozidla autopůjčoven či obytné vozy a přívěsy. Některé pojišťovny nepojišťují také luxusní sportovní vozidla, která mají vysokou pravděpodobnost havárií. Uzavřená pojištění platí na území České republiky a celé Evropy.

Uzavření pojištění a cena

Pojištění lze uzavřít na jeden měsíc, jeden rok a jeden rok s možností prodloužení a sjednat jej může fyzická i právnická osoba. Cena pojištění závisí především na částce, na jakou si vůz řidič nechá pojistit, dále na výši spoluúčasti při pojistné události, stáří vozidla, výbavě a dalších okolnostech. Vozidlo lze pojistit podle nové ceny auta, podle ceny s přihlédnutím kr stáří a opotřebení vozidla a podle ceny, odpovídající podobnému vozu pořízenému v autobazaru. Platit pojistné lze měsíčně, čtvrtletně, půlročně nebo ročně, vypovědět smlouvu pak lze šest týdnů před uplynutím platnosti pojištění, při prodej vozidla, změnou vlastníka nebo do dvou měsíců po uzavření smlouvy.

Hlavní nabídky a kritéria

Havarijní pojištění nabízí pojišťovny Česká pojišťovna, Kooperativa, Axa, Allianz, UNIQA, ČSOB pojišťovna, Generali, Triglav, Česká podnikatelská pojišťovna nebo Wüstenrot. Jednotlivé pojišťovací domy se liší sazbami za typ a druh vozidla, územní platností, rozsahem spoluúčasti nebo stanovením pojistné částky, některé z nich také ověřují počet řidičů a jejich věk či nabízejí zdarma asistenční služby či telefonní linky. Srovnání havarijních pojištění je například zde.

Bonusy a sankce

Všechny pojišťovny přiznávají bonusy za bezeškodní průběh klienta, resp. slevu na pojistném za jízdu bez nehody. Bonus se počítá vždy za uplynutých dvanáct měsíců a u jednotlivých pojišťoven se liší percentuálně v rozmezí 5-10 procent. Tyto bonusy jdou převést z jednoho vozidla na druhé nebo také mezi pojistitely. Na druhou stranu, pokud řidič nehodu zaviní a nechá si vyplatit plnění, pojišťovny mu odečítají měsíce ježdění v rozssahu 24-36 měsíců. Ti, co bourají častěji, také platí tzv. malus, neboli přirážku k ceně povinného ručení.

 

Právě se děje

Další zprávy