HIV / AIDS

Aktualizováno 20. 12. 2010 17:21
HIV (human immunodeficiency virus) je virus napadající buňky imunitního systému. Konečným stádiem této infekce je pak AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome; syndrom získaného selhání imunity).
Virus HIV
Virus HIV | Foto: Reuters

HIV (Human Immunodeficiency Virus - lidský virus imunitní nedostatečnosti) je virus napadající buňky imunitního systému. To vede ke snížení schopnosti vykonávat imunitní dohled a poklesu jejich počtu. Následkem je oslabování imunitního systému a zvyšování náchylnosti k infekcím, včetně těch, které zdravého člověka obvykle nepostihnou (takzvané oportunní infekce).

Konečným stádiem infekce virem HIV je AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome - syndrom získaného selhání imunity). Obvykle trvá 10 až 15 let, než onemocnění dosáhne tohoto stádia, v případě použití antiretrovirotik se tato doba ještě prodlužuje. AIDS se mimo jiné definuje jako stádium, ve kterém dochází k rozvoji některého z oportunních onemocnění, případně některé rakoviny spojené s infekcí HIV.

Nejčastější cestou přenosu je sexuální styk, jak vaginální, tak anální, sdílení kontaminovaných jehel nebo jiných ostrých předmětů a přenos z kontaminované krevní transfúze. K přenosu dochází taky mezi matkou a dítětem během těhotenství, porodu či kojení.

Doposud nebyla objevena žádná účinná léčba. Užívaná léčiva zahrnují především antiretrovirotika (standardně se používá kombinace tří) zpomalující rozvoj viru a látky podporující fungování imunitního systému.

V případě rizikového chování je vhodné si po dvou, či spíše třech, měsících nechat udělat testy na přítomnost HIV v krvi (respektive na přítomnost protilátek proti tomuto viru).

Foto: Reuters

Základním kamenem prevence je samozřejmě bezpečný sex - stálý sexuální partner a správné používání kondomu, 100% ochranou je však pouze sexuální abstinence. V případě nitrožilní aplikace drog jde o používání čistých jehel. Krevní transfúze jsou testovány, přesto je čas od času zaznamenán případ nakažení, pravděpodobně pocházející z infikované krve. V České republice k tomu naposledy došlo před rokem 1987, právě než se začala krev testovat.

Kromě kondomů se testuje také účinnost antiretrovirálního gelu proti infekci. Také v případě mužské obřízky byla zjištěno, že výrazně snižuje riziko nakažení.

Čísla spojená s HIV jsou hrozivá – ke konci roku 2009 bylo na celém světě evidováno 33,3 milionu nakažených virem HIV. Antiretrovirotika se celosvětově dostala pouze k asi 36 % z nich. Kolem 2,6 milionu lidí se nakazilo nově, což odpovídá více než sedmi tisícům nově nakaženýc denně.

Na AIDS zemřelo v roce 2009 1,8 milionu lidí. Čtvrtina z toho na tuberkulózu, které lze předcházet a léčit.

HIV v Česku:

Lékaři v posledních letech zaznamenávají v České republice prudký nárůst nemocných, přestože v porovnání s jinými evropskými zeměmi je celkový počet nakažených mírný. Za první čtyři měsíce roku 2014 bylo zaznamenáno o dvě třetiny více nových případů v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

 

Právě se děje

Další zprávy