Otravy metanolem

11. 9. 2012 15:58
V září 2012 zemřelo více než 10 lidí na otravu metanolem. Během dalších měsíců přibylo čtyřicet dalších obětí. V květnu 2014 zlínský soud vyměřil dvěma hlavním aktérům doživotní trest.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

V září 2012 se v České republice objevily případy otravy metanolem (neboli metylalkoholem), které byly způsobeny konzumací nekvalitního a nelegálně upravovaného alkoholu. První oběti pocházely z Moravskoslezského kraje, další případy se objevily i na jiných místech ČR (Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Středočeský kraj, Zlínský kraj). Na otravu zemřelo pět desítek lidí, jednotlivé případy přibývaly ještě měsíce po hlavním zásahu proti metanolu v lihovinách. Další desítky lidí byly hospitalizovány, často s následkem oslepnutí.

V souvislosti s metanolovou aférou bylo postupně vedeno několik jednotlivých soudních procesů. Jedním z prvních bylo řízení s dvěma překupníky na Ostravku v srpnu 2013 a jako trest jim byl vyměřeno osm let ve vězení.

3. března 2014 začalo ve Zlíně hlavní líčení s deseti z celkem 31 obviněných lidí. Ostatní jsou souzeni u jiných krajských soudů. Hlavními obviněnými byli Rudolf Fian, Tomáš Křepela a Jiří Vacula. Že se zadržením hlavních podezřelých celá kauza nekončí, dosvědčuje další úmrtí 9. března v Boskovicích, muže který se měsíc předtím otrávil. Zlínský soud rozhodl 21. května 2014 tak, že Fian s Křepelkou dostali doživotí ve vězení, Vaculka 15 let a zbylých sedm od soudu odešlo s trestem mezi 21 a 8 lety vězení. Rozsudek je zatím nepravomocný.

Dopad aféry

Události se závadným alkoholem měly dlouhodobé dopady na tržní praxi. Byly zavedeny nové kolky, jejichž nové bezpečnostní prvky mají zamezit snadnému falšování. Senát v září 2013 schválil novelu živnostenského zákona, podle kterého musejí mít prodejci kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin koncesi.

Průběh aféry

Tresty ve zlínské větvi kauzy Metanol

  • Rudolf Fian – doživotí (hlavní míchač)
  • Tomáš Křepela – doživotí (hlavní míchač)
  • Jiří Vacula - 15 let (hlavní distributor)
  • Martin Jirout - 16 let (hlavní odběratel)
  • Alexander Jordán - 13 let (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Martin Cekota - 13,5 roku (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Aleš Svoboda - 12 let (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Viktor Koláček - 21 let (věděl, že jde o neprověřený alkohol, jeho firma chtěla směs dál upravit a mohla tak otrávit až 31 tisíc lidí)
  • Libor Vanderka - 20,5 roku (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Robert Sedlařík - 8 let (na konci loňského roku odsouzen za daňové úniky při obchodování s nelegálním alkoholem na 5 let, soud mu trest zpřísnil a rozšířil o šestiletý zákaz podnikání a propadnutí nemovitostí. Nakoupil neprověřený alkohol od Koláčka, a mohl tak otrávit až 16 tisíc lidí. Podle soudu vytvořil podmínky pro spáchání zvlášť závažného činu)
Zdroj: Domácí

 Policie i ministerstvo zdravotnictví v září 2012 varovali, aby lidé nekupovali nekolkované lahve ani rozlévaný alkohol z neznámých zdrojů. Kvůli otravám ustavila vláda dočasný krizový štáb, jednaly i krizové štáby v krajích. Policejní prezident Martin Červíček sestavil speciální vyšetřovací tým.

Ministerstvo vyhlásilo kvůli otravám metylalkoholem mimořádnou kontrolní akci v jídelnách a restauracích. S kontrolami v obchodech a ve stáncích na tržištích začala i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). 12. září vláda rozhodla o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích, toto opatření platí do odvolání. Kompletní prohibice trvala do 27. září 2012.

Případy vyšetřovala policie, spolu s hygieniky pátrali po zdrojích nekvalitního alkoholu. Příbramská policie 10. září objevila alkohol, po jehož požití oslepl 65letý muž. Šlo o šestilitrové plastové barely s názvem Originál vodka - jemná nebo Tuzemák. Na etiketách, které ale můžou být zfalšované, je jako výrobce uvedena Likérka Drak. Policie před těmito nápoji varovala. Firma popřela, že by alkohol pocházel od ní. Škody způsobené padělky počítá na milióny a chystá trestní oznámení. Nabídla také odměnu ve výši jednoho miliónu korun tomu, kdo přispěje k dopadení výrobce.

9. září obvinila policie v souvislosti s otravou alkoholem 36letého muže z Havířova. Soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby. Zda je zadržený muž distributorem, nebo zda stojí i za výrobou metanolu nechtěly orgány upřesnit.

Několik obětí po požití alkoholu nezámého původu hlásilo také Polsko a závadný alkohol se měl objevit i na Slovensku.

Rozsah a množství nebezpečného pančovaného alkoholu byl takový, že podle policejních odhadů bylo v ohrožení na 160 tisíc lidí.

Informace

V případě potřeby se veřejnost může obracet na Sergeye Zakharova, vedoucího lékaře Toxikologického informačního střediska (tel.: 224 919 293, 224 915 402, e-mail: [email protected], [email protected]). Více informací na stránkách Toxikologického informačního střediska.

Odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické nabízí bezplatné prověření domácího alkoholu. Zájemci mohou vzorky přinést na Chemický jarmark, který se koná 13. září od 9 do 17 hodin v Technické ulici v Praze 6. K rozboru stačí vzorek deseti mililitrů lihoviny uzavřené v lahvičce. V pátek a v pondělí mohou přijít zájemci se vzorky na oddělení komunikace budovy A v Technické ulici číslo 5 do místnosti 205.

Pro více informací je také možné kontaktovat Ministerstvo zdravotnictví ČR (tel.: 224 972 166, e-mail: [email protected]).

Moravskoslezský a Jihomoravský kraj zřídily speciální telefonní linku (tel.: pro Moravskoslezský kraj - 950 739 943, pro Jihomoravský kraj - 518 601 335), další informace jsou uvedené zde: www.nemkyj.cz.

Jak poznat otravu, první pomoc

Metanol nelze poznat podle chuti. Postižený se zpočátku cítí dobře, dostaví se dobrá nálada, poté ho však začne bolet hlava a zvrací. Zornice, které nereagují na světlo, má rozšířené a objeví se také poruchy zraku – rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev. Později upadá do bezvědomí.

Při podezření na otravu metanolem odborníci doporučují vypít až dva decilitry kvalitního čtyřicetiprocentního alkoholu. Ten je možné ředit vodou nebo džusem. Pak je nutné okamžitě kontaktovat záchrannou službu. Úspěch léčby závisí na jejím včasném zahájení. Jako protijed se používá alkohol, který se podává i po několik dní, často souběžně s použitím hemodialýzy, tj. umělé ledviny, která odstraní z těla metylalkohol i jeho toxické metabolity, poškozující sítnici a optický nerv.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

 

Právě se děje

Další zprávy