Povodně 2011

Aktualizováno 1. 8. 2011 16:08
Stejně jako minulá léta, přineslo to v roce 2011 do Čech a na Moravu opět povodně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Několikadenní, přetrvávající deště ve čtvrtém červencovém týdnu způsobily na území České republiky povodně.

Ve čtvrtek a pátek (21. a 22. července) déšť ještě zesílil a voda se rozlila zpočátku na severozápadě Čech, později pak i ve východních Čechách a na Moravě. Nejhůře byly postiženy Liberecký, Plzeňský, Královéhradecký a Olomoucký kraj. Povodeň ale zasáhla i do dalších krajů.

Liberecký kraj

Stav ohrožení platil po dva dny na čtyřech tocích - Smědé v Předláncích, Řasnici v Raspenavě, Jeřici v Mníšku a Kamenici v Plavech. V Jablonci nad Jizerou řeka klesla v pátek před polednem na druhý povodňový stupeň. Ten platil také na Lužické Nise v Liberci a Hrádku nad Nisou. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu prší nejvíce na severu Čech - v oblasti Jizerských hor spadlo do pátečního rána od 60 do 160 milimetrů srážek. Nejhorší situace je na Frýdlantsku. Kvůli vodě byl uzavřeny některé silnice, od čtvrtka je uzavřen provizorní most u obecního úřadu v Raspenavě. Jeho oprava bude trvat několik dní. Naopak provoz ve Fučíkově ulici, která byla do pátečního večera uzavřena, byl obnoven pro osobní auta v sobotu.

Po nárazu do spadlého stromu vykolejil ve čtvrtek na Jablonecku vlak. V pátek v podvečer a v noci se situace v kraji zlepšila, pršelo již s menší intenzitou a s výjimkou Nisy a Smědé již všechny toky klesaly. Na druhém povodňovém stupni zůstala v sobotu ráno již jen Jizera v Bakově, klesly naopak hladiny Jeřice v Mníšku a Kamenice v Plavech, které ještě v pátek večer byly na stupni pohotovosti. V sobotu večer se již hladiny všech řek dostaly maximálně na první povodňový stupeň.

Již v pátek odpoledne se do svých domovů mohli vrátit lidé, kteří byli preventivně evakuováni v Mníšku na Liberecku, v sobotu se do svých domovů vrátili lidé z Višňové.

Plzeňský kraj

Hladiny řek v Plzeňském kraji, které se ve čtvrtek po vydatných nočních srážkách zvedly až na třetí povodňový stupeň, začaly klesat hned následující den. Nadlimitní stavy přetrvaly jen na Klabavě na Rokycansku a na Úslavě v Plzni-Koterově. V pátek večer na obou řekách klesl stupeň ohrožení na první povodňový stupeň.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji platil v pátek večer třetí povodňový stupeň na řece Skalici, druhý stupeň povodňové aktivity na řece v Bakově nad Jizerou (ta se vylila mimo své stálé koryto a řeka zde kulminovala během pátečního večera), v Železném Brodu a na Litavce. Stav pohotovosti vyhlásila povodňová komise v Mladé Boleslavi, Žlebech na řece Doubravě a na Berounce ve Zbečně. Déšť v noci rozvodnil potok Chumavu, jenž částečně zatopil domov pro seniory v Hostomicích. Hasiči na Příbramsku evakuovali dětský tábor, na Rakovnicku se zase zřítila část jednoho z domů. Během páteční noci a sobotního dopoledne se však již situace zlepšila a první stupeň povodňové aktivity zůstal pouze na Jizeře v Bakově nad Jizerou a Labi v Brandýse nad Labem, které začalo stoupat kvůli zvýšenému průtoku Jizery. V sobotu večer již první stupeň platil pouze pro Labe v Brandýse nad Labem, v neděli se zde řeka vrátila do normálního stavu.

Ústecký kraj

Ve Varnsdorfu na řece Mandavě byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, voda však v pátek začala prudce klesat. Růst hladin řek byl zapříčiněn silným dešťem v oblasti Lužických hor.

Královéhradecký kraj

Kraj byl postižen postupem deště ze severozápadu na východ během noci ze čtvrtka na pátek. V Orlických horách během první noci napršelo od 50 do 95 litrů vody na metr čtvereční. Na Divoké Orlici, Kněžné a Dědině na Rychnovsku platil i v pátek třetí stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení. Na dalších řekách trvaly v pátek večer první a druhé stupně ohrožení. Tamější hasiči evakuovali pět dětských táborů. Kromě toho zasahovali, v první den povodní, zhruba u 15 událostí.
Situace se v kraji zhoršila během páteční noci, kdy rapidně vzrostly hladiny řek na řece Orlici v Týništi nad Orlicí a Dědině v Mitrově, kde vodohospodáři vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity. V sobotu večer již nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí trval pouze na řece Dědině. Během sobotní noci a neděle její hladina i hladiny dalších řek klesaly, v neděli proto vodohospodáři snížili stupeň povodňového nebezpečí na stupeň číslo dva.

Pardubický kraj

Na třech místech v Pardubickém kraji hladiny řek vystoupaly nad svou obvyklou úroveň. Třetí stupeň povodňového nebezpečí, stav ohrožení, byl v pátek vyhlášen na Orlickoústecku, kde se na několika místech řeka Morava vylila z břehů. V pátek večer na ní stále trval v obci Dolní Morava stav ohrožení. Některé řeky nadále stoupaly (například Labe v Přelouči), další již začaly stagnovat nebo dokonce klesat, což je i případ Chrudimky. Labe v Přelouči se do normálního stavu vrátila v neděli.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji byly během druhého dne dešťů postiženy zejména obce na řece Moravě. Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen v Raškově a Vlaském na Šumpersku a platil i během pátku. Voda se v některých místech vylila z břehů, zatopila několik silnic a dostala se až do části obce Dolní Morava. Stav Moravy v Raškově se kolem pátečního poledne dokonce přiblížil hranici extrémního stupně povodňového ohrožení, odpovídajícího takzvané "padesátileté vodě". Olomoucký kraj se tak stal nejohroženějším krajem. Během pátečního večera a v noci se však situace v kraji uklidnila a na nejohroženějších místech v Raškově a Vlaském voda v sobotu večer poklesla pod první povodňový stupeň. Voda se následně posouvala dále po toku a hladina Moravy se zvýšila v Moravičanech, kde platil první stupeň povodňové aktivity.

Další postižená místa v republice

V Praze vyjížděli hasiči k 17 událostem, souvisejícím s vytrvalým deštěm. Nejčastěji likvidovali vyvrácené stromy nebo spadlé větve, na několika místech také čerpali vodu.

V Ostrově - Horním Žďáru v Karlovarském kraji spadl ve středu vpodvečer vzrostlý strom na rodinný dům a částečně ho poškodil. Stromy padaly i na dalších místech v Karlovarském kraji, například na Kraslicku, Mariánskolázeňsku a u Kyselky. Hasiči odstraňovali stromy ze silnic také na Havlíčkobrodsku, Jihlavsku a Pelhřimovsku na Vysočině, kde byla kvůli tomu přerušena i železniční doprava. V Moravskoslezském kraji stoupla hladina říčky Petrůvka od čtvrtka o dva metry, a vyhlášen byl proto na dvou místech stav pohotovosti. V pátek odpoledne se však vrátila na první stupeň.

Pršet bude podle předpovědi i v neděli 24. července a během dalšího týdne, zejména na Moravě. Pojistné společnosti mezitím začaly sčítat škody, které by podle předběžných odhadů měly dosáhnout částky deset milionů korun. Lesy ČR odhadly škody na 21,5 milionu.

Ostatní povodně v roce 2011

Povodně postihly Českou republiku i v polovině ledna v důsledku rychlého tání sněhu. Různé stupně ohrožení byly na Labi v Ústeckém kraji a dále pak v Karlovarském, Středočeském, Jihočeském i Plzeňském kraji a na Vysočině.

Na konci června zasáhla blesková povodeň Zlínsko.

Povodně na přelomu července a srpna

Déšť na přelomu července a srpna opět zvedl hladiny některých řek na severu a severovýchodě republiky. V noci ze soboty 30. na neděli 31. července platil třetí povodňový stupeň na řece Smědé v Libereckém kraji, druhý na Řasnici na Frýdlantsku, na několika dalších místech Libereckého kraje platily první stupně. Další den však hladiny řek začaly klesat. Déšť se poté přesunul na východ republiky, kde hrozil vzestup hladin zejména v Beskydech. Několik dní předtím se řeky vylily z břehů také na Vsetínsku a Kroměřížsku ve Zlínském kraji, kde zaplavily některé vesnice.

 

Právě se děje

Další zprávy