Kolín

4. 7. 2014 22:38
Kolín je okresní město Středočeského kraje s 31 tisíci obyvateli.
Kolínská radnice (ilustrační foto).
Kolínská radnice (ilustrační foto). | Foto: Město Kolín

Kolín je důležitou železniční křižovatkou a průmyslovým městem. Leží na řece Labi asi 60 km východně od Prahy.

Historie:

První písemná zmínka o Kolíně pochází z roku 1261. V první polovině 14. století se zde usídlili Židé a místní židovská obec postupně nabyla značného významu. V 16. století se místní židovská komunita stala po pražské druhou nejlidnatější na území českých zemí. Ve městě se také v několika vlnách usadili němečtí osadníci. Němci později představovali významou část obyvatel města.

Základní údaje

Rozloha: 34,97 km²

Počet obyvatel: 31 026

Kraj: Středočeský

Okres: Kolín

Starosta: Vít Rakušan

PSČ: 280 02

Královské město Kolín mělo značný význam, jelikož leželo na křižovatce obchodních cest z Lužice do Rakous a z Bavorska na Moravu a do Uher. Kolín zažil rozmach v 16. století zejména díky řemeslům a obchodu, dařilo se i zemědělství, rybníkářství a byly zakládány nové vinice a chmelnice.

Během třicetileté války (1618 až 1648) bylo město obsazeno švédskými vojsky a vypleněno. Konflikt pro Kolín znamenal značné materiální a hospodářské škody.

V první polovině 18. století zde vznikaly manufaktury a byla vybudována císařská silnice do Prahy, proto se ve městě dařilo povoznictví a zájezdním hostincům. V době napoleonských válek prošla Kolínem několikrát ruská vojska. V roce 1800 zde přenocoval ruský generál Suvorov a v roce 1813 se zde zastavil ruský car Alexandr I.

Kolín byl na počátku 19. století jedním z prvních měst, kde působili buditelé českého národního obrození. V tomto století došlo také k průmyslovému rozmachu. Roku 1843 začala výstavba železnice z Olomouce do Prahy přes Kolín. Slibný vývoj byl silně narušen první světovou válkou.

Další růst města a průmyslu nastal v meziválečném období, kdy vznikly nové průmyslové podniky. Během druhé světové války byl Kolín centrem odporu proti německým okupantům, kde působilo jedenáct ilegálních odbojových skupin. V době německé okupace nejvíce utrpěla židovská komunita. Kolínský průmysl pracující pro válečnou výrobu byl několikrát cílem spojeneckých náletů, během nichž zemřely desítky lidí a stovky byly zraněny.

Po válce pokračoval další rozvoj kolínského průmyslu, který byl v roce 1945 znárodněný. Postupně se zvyšoval počet obyvatel okresního města, který se v 80. letech ustálil kolem 30 000. Po jisté stagnaci v 90. letech byl další rozvoj podpořen výstavbou nového automobilového závodu v nedalekých Ovčárech, který byl dokončen v roce 2005.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické jádro Kolína bylo v roce 1989 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Na Karlově náměstí se nachází barokní domy, novorenesanční radnice, morový sloup a kašna. Část města tvoří bývalé židovské ghetto se synagogou ze 17. století a židovským hřbitovem, který je druhý největší v Česku. Chrám sv. Bartoloměje je národní kulturní památkou ze 13. století.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons

Na počest místního kapelníka a hudebního skladatele Františka Kmocha se zde vždy v polovině června koná mezinárodní festival dechové hudby Kmochův Kolín. Tvorbu slavného českého fotografa Jaromíra Funkeho připomíná fotografických festival výstav a přednášek Funkeho Kolín, který se pořádá jednou za dva roky.

Instituce v Kolíně:

Městský úřad Kolín tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Kolíně se nachází v Kmochově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Praze.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Kolíně se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Středočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Kolíně kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy