Vatikán

12. 3. 2013 13:42
Městský stát Vatikán je vnitrozemský suverénní městský stát, enkláva uvnitř města Řím, hlavního města Itálie.
Vatikánská vlajka
Vatikánská vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Vatikán je nejmenší a nejnavštěvovanější městský stát na světě.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Citta Del Vaticano
Rozloha: 0, 44 km2
Nejvyšší bod: 75 m n. m.
Časové pásmo: +1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 842
Hustota zalidnění: 1877 ob. / km²
Jazyk: italština, latina
Náboženství: římskokatolické
Státní zřízení: absolutní monarchie
Vznik: 11. února 1929
Měna: euro

Na dnešním vatikánském území stojí už od roku 326 křesťanská svatyně u hrobu svatého Petra, který byl podle tradice v sousedním Neronově cirku umučen. Tento hrob by se měl nacházet v tzv. Vatikánské nekropoli pod kryptami chrámu svatého Petra, tedy v místech starověkého pohřebiště, které u Vatikánského pahorku vzniklo za časů císaře Caliguly. Vatikánský palác byl postaven v 6. století, nicméně až do roku 1308, kdy se z bezpečnostních důvodů odstěhovali do Avignonu, byl papežským sídlem většinou Laterán. Teprve od návratu roku 1377 je Vatikán stálým sídlem papežů.

V polovině 8. století byl na základě tzv. Pipinovy donace založen papežský stát – území na Apeninském poloostrově, které bylo pod přímou světskou vládou římského biskupa (papeže). Územní rozsah státu se během století měnil. V 11. století se vyhrotil spor mezi papeži a císaři svaté říše římské o to, kdo má větší moc a právo investitury. Po násilné smrti papeže Bonifáce VIII. nechal francouzský král Filip IV. v roce 1309 papežské sídlo přenést do Avignonu. Tzv. avignonské zajetí papežů skončilo roku 1377, následovalo období papežského schizmatu (dvoj- a trojpapežství). Od poloviny 9. století byl Vatikán začleněn do městských hradeb, které byly několikrát obnoveny v 16. a 17. století. Pahorek Vatikán a některá další území byla navrácena pod papežskou správu smlouvami mezi Svatou stolicí a italskou vládou (zastoupenou Mussolinim) 11. února 1929 (tzv. Lateránské smlouvy. Itálie toto narovnání Vatikánu nabízela již v 19. století, papežové však ještě doufali v obnovení Papežského státu, a proto na podobné dohody nechtěli dlouho přistoupit. Vztah mezi Vatikánem a Itálií byl pak ještě upraven konkordátem z roku 1984.

Hospodářství

Ekonomika Vatikánu má unikátní nekomerční ráz. Oficiální měnou je od roku 1999 euro, které nahradilo vatikánskou liru. Vatikán razí vlastní typ euromincí, jejich produkce je však přísně limitována. Díky tomu jsou mince, podobně jako vatikánské známky, vyhledávány sběrateli. Vatikán má vlastní banku a dokonce bankomat, pravděpodobně jediný s instrukcemi v latině. Jeho příjmy tvoří hlavně turistický ruch, pronájem nemovitostí, dary a příspěvky národních církví.

Obyvatelstvo a náboženství

Vatikán má přes 800 občanů, z nichž většinu tvoří diplomaté (nunciové), kteří žijí v jiných zemích. Zbytek tvoří jednak kardinálové a hodnostáři papežských grémií, jednak úředníci a 101 členů Švýcarské gardy. Dalších asi 2 500 zaměstnanců, kteří zde pracují, žije v Římě a okolí. Vatikán nemá stanovený úřední jazyk. Ale na rozdíl od Svatého stolce, který využívá latinu, se k běžné komunikaci používá italština. Švýcarská garda dostává povely v němčině. Každý příslušník této gardy skládá svou přísahu v mateřském jazyce např. v němčině, italštině, francouzštině.

Politický systém

Vatikán je suverénní vnitrozemní stát, v jehož čele stojí římský biskup (v současné době papež Fratišek, 2017), jenž je zároveň nejvyšší autoritou Římskokatolické církve. Vládním zřízením tohoto městského státu je absolutistická teokracie. Nejvyšší státní činitelé jsou všichni katoličtí duchovní různého národního původu. Od návratu svého z Avignonského zajetí v roce 1377 papežové sídlí převážně v Apoštolském paláci, který se nyní nachází ve Vatikánu.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Vatikán je nejmenší stát na světě.
  • Vatikánská „armáda“, tzv. Švýcarská garda je oblečená do rudo-žluto-modrých pruhovaných uniforem, které navrhl Michelangelo.
  • Vatikánský palác (Palazzo Vaticano), kterému se říká také Apoštolský palác nebo Papežský palác, je oficiálním sídlem papeže.
  • Vatikán má své vlastní noviny a rozhlasovou stanici, která vysílá po celém světě.
  • Vatikán má nejkratší železnici na světě, která má všehovšudy 852 metrů kolejí.
  • Na samotném území Vatikánu je také vatikánská pumpa a supermarket Annona, kde však mohou nakupovat pouze lidé, kteří mají speciální kartu, kterou vydává Svatý stolec.

Návštěvníci hlavního města Itálie Říma by určitě neměli vynechat ani nejmenší stát na světě, který se nachází v jeho středu. Vatikán je totiž úžasnou pokladnicí umění a historie. Nejdůležitější památkou ve Vatikánu je Bazilika sv. Petra. Dle tradice stojí na místě, kde byl apoštol Petr ukřižován a pohřben. Před bazilikou se rozkládá oválné majestátní náměstí sv. Petra. Mnoho lidí Vatikán navštíví proto, aby si prohlédli proslulou Sixtinskou kapli, jejíž výzdoba v podobě Michelangelových fresek nemá ve světě obdoby. Na stropě se nachází obrovská malba Posledního soudu.

Rafaelovy síně (Stanze di Raffaello) jsou komplex čtyř pokojů (byt), které v roce 1508 nechal zrekonstruovat papež Julius II., protože se mu nelíbil styl jeho předchůdce.  Na freskách v síních původně pracovali významní umělci jako Perugino, v pokročilém stádiu rekonstrukce byl pozván Raffaello Santi, který původní fresky odstranil a nahradil je vlastními. Vatikánské zahrady (Giardini Vaticani) zabírají svou rozlohou téměř 23 ha, tedy polovinu celého území státu. V zahradách se nachází velké množství historických a uměleckých pokladů i nejrůznějších rostlin. 

 

Právě se děje

Další zprávy